Юли месец 2017 г. – на път към едни от най-високите върхове в Алпите.
На 5 декември 2016 г. стартирам 10 дневното предизвикателство на Доцента. 1ви въвеждащ ден Алое + Арги+ и след това 9 дена подсилена програма Clean9. Подсилена, така че да имаме максимална енергия и да стопим максимално количество мазнини от тялото ни. На 14.12 имам важен Академичен съвет на УАСГ, където ще гледат мой доклад за основаване на нова фирма и закупуване от УАСГ на част от НаноБиоСенс ООД, където държа 70% заедно с още 4ма професори от БАН. Та дрябва да съм в перфектна форма, много фокусиран, с голяма енергия. А на 17 е балът на Форевър – трябва да блеснем!
На 9.12.2016 г. на третия ден от подсилената Clean9, трябваше да чакам Цветанка и Емил Бурназки в Стара Загора да се наспят и да си свършат работата. Докато цъках компютъра във фоайето на х-л Верея чух, че фитнеса вече е отворен. Т ъй като 2 дена от много работа и пътуване напред назад не можах хич да тренирам реших да направя една тренировка. Слизам долу, чедесен фитнес и само 2,50 лв тренировката. Пих един предтренировъчен бустер с 200 мг кофени и други чудесии вътре и след това направих темпово и интервално кардио с ТЕ 5! През живота си не съм правил толкова тежка тренировка и изобщо компютъра ми забранява такава тренировка на фитнес ниво 1, на което съм в момента. След което тренировка с базисни упражнения на цяло тяло на уреди. И то след като предните 2 дена съм пил само алое, протеинов шейк, фибри и 2 фет бърнъра + Арги+ по програмата Clean9. Ядох и голяма салата маруля с 3 яйца веднъж дневно – марулята ми е позволена свободно. Т.е. почти пълен глад 2 дена (под 600 кал на ден) и огромна енергия и фокус за тренировката! Резултатът се вижда в приложената таблица като се тегля на един и същи уред по едно и също време и еднаква консумация на вода, т.е. максимална възпроизводимост.
– 2,6 кг. без обезводняване, тъй като нивото на водата е същото. -1,15 кг. мазнини! Само за 3 дена! И огромен фокус и енергия.
Clean9-Followup-George-Dec-2016-4thday
На 18 и 19 юни 2011 г. (събота и неделя) на базата на БЧК в с. Лозен край София успях да присъствам на първия ми тийм билдинг (градене на екип) с МЛМ фирмата Форевър. Казвам успях, защото много исках да отида, но по същото време трябваше да съм на обмен на преподавателски опит в Техническия университет в Бърно (Чехия). Но поради неуредици там, а и поради липса на излишно време, си съкратих престоя там и заминах на 20, понеделник сутринта. В същност този постинг го пиша от хотела в Бърно.
Коментарите в зелено са на водещия ни инструктор Момчил Дамянов (на снимката в дясно). Някои пасажи и от двата текста са съкратени. Както той сам се описва: „Нямам нещастен случай в планината, дори и счупване, не се е налагало да спасяват мен или мои клиенти. Имам един импровизиран бивак в живота си, между Двуглав и Иглата с жена ми (ама с нея си позволявам да правя какво ли не). Винаги съм стигал до където съм тръгнал, дори и да закъснея, и съм си завеждал до там хората. От 88а година ходя сам, като лидер или като един от лидерите в групата зиме и лете. Никога никой не ме е водил. Не отричам, че обичам предизвикателствата, и че съм имал късмет :))) Свикнал съм да ме критикуват (хората много обичат да го правят това с мен, не знам защо), мога да се защитавам :)“ В синьо са коментарите ми на коментарите на Момчил. Минаването с мишка над снимките отваря техния надпис, а кликането върху тях ги разширява на 2 пъти до пълните 5 Мегапиксела.
Днес, 6.02.2011 се върнахме от 3 дневния поход на курса ни за планински водачи по маршрута – Боровец – местността Черната скала – х. Чакър войвода – х. Заврачица (за 10 часа, нощувка); към х. Белмекен през кулоара нагоре от хижата – 13 часа (нощувка на х. Белмекен) – слизане през х. Венетица (7 часа) до с. Долна Баня. Тук ще се спра основно на втория ден от похода: х. Заврачица – х. Белмекен.
Моите снимки от този поход може да видите тук: https://picasaweb.google.com/George.the.Big.Ship/ZavrBelmeken#
Този поход може да се коментира от много аспекти, но аз искам да се спра на най-важния – сигурността в планината. Аз може би съм малко маниак на тази тема, но съм горд, че за може би стотината официални походи, които съм водил в планината в моите групи не е имало инциденти, водещи до трайни увреждания на хора от групата. Налагало се е да викаме спасители или сами да провеждаме спасителни акции, но хората след това напълно са се възстановявали, а и не са се отказвали от планината. Аз лично съм много доволен и от групата, и от водачите, и от времето, и от себе си дори. Двете цели, които си поставих – да го мина и да се опитам да оздравея (10 дена бях на антибиотици и по време на прехода) – ги изпълних. Пак се възобнови старата травма в коляното, но идеални неща няма. Тук ще си позволя да бъда критичен, защото от това да се четкаме полза няма. Но това не означава, че цялостната оценка за похода ми не е висока. Всеки минал го може да е горд със себе си.
Склонен съм да възприма тезата на Момчил, че целта му на тези ходения е да ни доведе близко до границата на пречупване без да я преминава. Нали знаете – всичко, което не ни убива ни прави по-силни – нещо, в което аз вярвам. Това е начина за кратко време да натрупаш много опит. Аз на младини като студент съм правил много по-откачени неща, слава богу с много опитни хора. Но единя проблем е, че не ни се показва винаги как трябва да се правят нещата в реална ситуация при работа с клиент. Да кажеш – с клиенти не превате така – мисля, че не е достатъчно. А и имаме някои различия с Момчил, по скоро сме от различни школи за някои неща. Другия проблем е, че може би моята точка на пречупване е по-ниско, може би защото съм с 10 г. по стар от следващия ме участник в курса, или защото съм най-тежък, или пък защото заради рецидивираща травма в коляното (и на този поход) от 6 м. не съм тренирал сериозно.
Сигурността в планината има много аспекти и компоненти като:
Иначе, имаше разкошни гледки и залези. И всичко си заслужаваше. Но просто аз държа на други стандарти за сигурност. Може би защото много ходя сам по такива места. За едно от предните ми такива преживявания, соло с 30 кг. раница по Рилския траверс през 2009 може да видите тук: https://picasaweb.google.com/George.the.Big.Ship/SoloTraverseRila2Mai2009# Не че искам да ходя соло.
За мен хората винаги са били най-важното. Затова, може би най-важното нещо от този поход беше запознанството ми с Мишо! Като погледнах снимките от този, уж най-тежък поход с курсисти – кандидат планински водачи според Момчил, ме има на поразително много снимки с чаша в ръка. И повярвайте ми вътре не е чай. Ама докторката ми като ми обясни оня ден, че алкохолът не пречил на антибиотика малко му отпуснах края. Разбира се, в рамките на 50 гр. концентрат като съдоразширяващо. А червеното вино – само като антиоксидант.
Това е първоначалното описание на 3дневния ни поход, който свърши вчера. Снимките (1600 пиксела) съм ги качил на моя адрес в Пикаса тук: http://picasaweb.google.com/George.the.Big.Ship/StaraPlaninaKursut2010#
Тъй като този поход ми подейства изключително добре да възстановя изключително стресираната ми психика и физика (2 седмици кръвно 165/110 при максимална доза съдоразширяващи за високо кръвно; пулс в покой около 75 при нормално от 55) използувах няколко снимки в категорията Лични тук (с кликане се разтягат последователно както и тук до 5000 пиксела): http://at-equipment.com/alpinism/archives/155 Надявам се, момичетата да ми простят, че използувам снимките им за лични цели!
Тъй като довечера ще бъде разборът за последния ден на похода, в която последна част ми беше поверено да водя група от височина 1550 м. н. в. до прибирането ни в гр. Карлово на 450 м. искам да изкажа благодарността си на групата, че нямаше опити някой да ми се меси в работата или да излиза пред мен. И най-вече, че в тъмното слязохме в Карлово като един – разликата между първия и последния в групата беше под 1 мин! Имам и някои забележки, особено по отношение на бавното тръгване след почивките, но това е обяснимо в тази ситуация (умора, гледки,..). ВЕЛИКОЛЕПНИ СТЕ!!!
В този постинг ще засегна повече физиологията на преходите в планината, разгледани като последователни тренировъчни дни, не защото не ми е по-интересно да пиша за преживяванията, гледките, вятъра в косите, чудесната група и още по-чудесните вечери, а защото физиологията на тренировките и на ходенето в планината са ми хоби в хобито. Ходя с най-съвършенния в момента тренировъчен компютър на китката си: Suunto t6c – http://www.suunto.com/en/Products/Heart-Rate-Monitors/Suunto-t6c/Suunto-t6c-Fusion/ – „спортната лаборатория на китката ви“. Този часовник не само мери пълсът на сърцето, но и неговата вариативност – времето между два удара на сърцето варира в милисекунди. От там се определя една много важна физиологична характеристика на физическото натоварване ЕРОС – Excess Postexercise Oxygen Consumption. Грубо казано това показва колко е кислородния дълг, който тялото е натрупало в резултат на интензивно продължително физическо усилие. Съобразно личните параметри (тегло, възраст, брой часове тренировки на седмица) се определя тренировъчния ефект ТЕ на дадена тренировка по скала от 1 до 5,9. Между 1 и 2 – възстановяваща тренировка; между 2 и 3 – поддържаща формата тренировка; между 3 и 4 – подобряваща формата тренировка; между 4 и 5 – силно подобряваща формата тренировка (трябва да се правят поне през ден с възстановителен ден помежду им); над 5 – червената зона – работа почти изцяло в анаеробен режим (трябва да се избягва за моите цели в туризма, опасност от контузии, разболяване и претренираност). Данните за ЕРОС и ТЕ ги гледам в реално време на часовника ми (пулсът се мери чрез един колан с 2 електрода под гърдите ми и се прехвърля по радиовръзка към часовника).
Това отдолу са графиките на Ден 1 – нощтното качване нагоре от гр. Карлово към х. Равнец. Кликнете върху картинката, за да я видите цялата. Отгоре е кривата на пулсовата ми честота в удари/мин. По средата е ЕРОС в ml/kg на фона на ТЕ, а отдолу е надморската височина. По абсцисата е времето, за което сме се движили – 2:50 часа. Тренировъчния ефект е 4,3 – много висок при положение, че предния ден бях на тренировка по Таекуондо и още след 40 мин. загрявка ТЕ беше 3,6. И това след като 2 месеца си бях дал пълна почивка от тренировки след като се разбра, че не можем да съберем групи и за Алпите и за Хималаите. При това, аз като видях, че ЕРОС ми стана 140 спрях и поисках почивка. Първият ден в планината е ден за вработване на организма и е напълно погрешно това да е най-трудния ден от физиологична гледна точка. Втория ден ТЕ беше 3,6, а третия ден – 3,3. Разбирам, че беше тъмно, че се мокрехме, но мъдрите хора винаги мислят за следващия ден и за връщането! Тук изобщо не коментирам, че тръгнахме бързо, че нямаше почивки за хапване и пиене на вода, че се разнасяше алкохол…
За да се разберат данните трябва да кажа основните ми физиологични параметри, свързани с пулсовата честота: максимална пулсова честота – около 185; анаеробен праг на 2000 м.н.в.(измерен като средната стойност на пулса при максимално усилие, което аз мога да поддържам в рамките на 1 час ходене – измерен на изпита ми за курса през 2009 г.) – 172; пулс в покой (сутрешен пулс, измерен като отворите очи) – 54. Пулсът в покой и особено анаеробния праг, който е 93% от максималния ми пулс и то на височина (анаеробния праг намалява с увеличаване на надморската височина) показва, че съм изключително добре аеробно трениран. Максималната пулсова честота намалява с възрастта и е нещо, което не подлежи на тренировка.
Ден 1. гр. Карлово – х. Равнец (1260 м.н.в.). Среден пулс – 148 удара/мин. Максимален – 167 – висок, някъде около анаеробния ми праг. Максимален ЕРОС – 141 ml/kg. Вижда се, че като го достигнах поисках почивка и пулсът и ЕРОС започнаха да спадат. ТЕ 4,3 – много висок като за първи ден. Изразходване на енергия – 1800 kcal.
Ден 2. Х. Равнец – разклон Петолъчката – вр. Хайдут тепе – заслон под вр. Ботев (2045 м.н.в.). ТЕ – 3,5. Среден пулс – 130 удара/мин. Максимален ЕРОС – 70 ml/kg. Изразходвана енергия – 2900 kcal. На моменти, при спиране за почивка съм спирал пулсомера, което е отбелязано с червените точици отдолу.
Ден 3. Засл. Ботев – по билото на запад вр. Жълтец – Костенурката – спускане към синята маркирана пътека за х. В. Левски (1350 м. н. в.), след което спрях пулсомера. За съжаление, изглежда паметта е свършила, а аз не съм чул сигнала и записът е само в началото. Но ТЕ беше 3,3.
Това се отложи за догодина. Не се събра група. Ще го планирам за втората половина на юли – по малко хора по хижите и по-малко стопен сняг по ледниците, т.е. по-малък е риска по ледниците. На най-високия връх в Северна Америка, най който се канех да ходя 2003 г., МкКинли (6100 м зад полярния кръг), понеже първите 4 дена се ходи по ледник, също се ходи само май и юни, защото по-късно се оголват цепките. Едни куражлии жени отидоха на Маргарита от масива Монте Роза. Предварително, за аклиматизация качиха още един четирихилядник в друг район – Breithorn. За 1400 лв. с друга фирма. Снимки може да видите тук: http://cid-7a9d55e7715c72db.photos.live.com/browse.aspx/Monterosa-August2010 Много са доволни, но при положение че 4 човека с една кола могат да направят същото за 600 – 700 лв на човек, пък и заслужава ли си 4 дена да пътуваш и да си 4 дена в планината. Та затова питайте ме за 2011 г.
Планирам да се включа като ползувам превоза на групата на Трекинг ООД на 20 август (петък, 17:30 пред стадион Левски). Връщане на 29 август, неделя към обед. Евгений Динчев ми е дал специална цена като на планински водач от 240 лв., което включва пътя (3700 км) и всички такси по пътя. А там на място се оправям сам 6 дена, докато те ходят нагоре. Това време е напълно достатъчно да се направи трекинга на масива Монте Роза – за мен най-красивото място с ледници, което съм виждал, а аз съм виждал доста (от Хималаите през Тян Шан, та пак в Алпите (Монт Блан). Като има 2 варианта на трекинг – нисък с излизания до около 2700 м., за което не ви трябва нищо повече като екипировка от това, с което ще тръгнем по Рила и Пирин сега. И височинен трекинг с изкачване на върхове над 4500 м., което предполага поне 3ма души свръзка въже (имам въже), защото се ходи по ледници с пукнатини. Трябват котки, пикел, каска, седалка, 2 прусека, 2 карабинера – иначе не е по-студено от пролетно на вр. Мусала. Та, търся поне още двама улави да се вържем на едно въже. И готови да спят на палатка. Иначе има и хижи, където за 15 евро (с алпийска карта от БАК) може да се спи, но по това време вероятно трябват резервации. А си зависим от времето – там падат огромни мъгли – в облаците си. Ще публикувам подробен маршрут следващата седмица.
Ето няколко снимки от ходенето 2009 г. с групата от фирмата на Евгени. Водачи ни бяха Марин и Ирина – много готини и симпатични хора, но не е добре да те водят по-неопитни от теб водачи, които те слушат, ама после се обиждат, че са те слушали (усмивка).
17 юли. Походът се отлага за началото на август (вероятно 1 авг., неделя), защото любимците ми от Вили и компания, с които ходихме на предучредителния поход през октомври 2009 (постинг скоро) са в сесия до тогава. Направо ме изненадахте с тази късна сесия, след 1 месец практика. А тези дето трябваше да тръгваме сега се отказаха един по един, последните защото 10 дена на палатки им се видяха много. Затова искам да уточня, че в с. Добърско по средата на похода планирам спане в къщата при баба Рада, където да се изкъпем и изперем. Иначе, през някои хижи (напр. х. Демяница), през които минаваме също можем да се къпем. Планирам като минаваме през хижите да хапваме, за да не носим много ядене. Готвенето на котлона отнема около 30 мин. за 2 яденета (напр. ризото и супа), така че става по-бързо от обслужването в един ресторант – не се плашете. Като храна нося: пушено сирене, няколко подкови луканка, 400 гр. пълнозърнест хляб, ризото (става 850 гр. ядене за 4ма) по едно на вечер, няколко полуготови макарони със сос (стават за 5 мин), сухи супи, едно бурканче 600 мл. овесени ядки с лешници, орехи, стафиди и протеин на прах вътре, няколко вафли Корни и тъмен шоколад. Около 600 гр./ден за първите 5 дена. След това презареждане в Разлог.
Уточняванията от 15 юли – са в червено.
Бяхме с 2 първокурсника по Рила сега (10 – 13.07) 4 дена по Рила – долината на Урдина река и 7те Рилски езера (постинг – довечера). Има страшно много вода поради почти ежедневните превалявания. Редовно в интервала 14:30 – 17 преръмява или вали градушка (кумулативните облаци). Това налага задължително ходене с високи туристически обувки, добре импрегнирани, и по възможност гети – иначе високата мокра трева ви намокря за 50 метра.
Ще направя постинг и за екипировката за похода – скоро. Организацията е отворена, т.е. ще се съобразя с вашите предпочитания и желания. Пишете ми на мейла от страницата за контакти. Не планирам да правя някакви резервации (юли месец има места по хижите), за да можем да променяме маршрута съобразно желанията ни и атмосферните условия. Познавам доста добре Пирин и Рила.
Ще се радвам на всякакви коментари чрез формата за коментари. Кликането върху снимките ги разтяга в пълен размер от 5 Мегапиксела.
Групата не искам да е повече от 10 – 15 човека, така че записването на електронната ми поща е по реда на получаване на мейлите ви. Държа групата да не се разкъсва при движение, да се спазва известна дисциплина и не подкрепям употребата на алкохол по време на поход.
Тръгване – съобразно вашите желания, но предлагам да изгледаме футболните финали на 11 юли и да тръгнем след това. Доста студенти имат по една седмица практика веднага след сесията, която трябва да свърши горе долу тогава.
Продължителност: 10на дена, по равно в Пирин и Рила като се прехвърляме през гр. Разлог и който иска може да си тръгне по-рано.
Варианти за нощувка на палатки и на хижи или и на двете едновременно. Във втория случай ще взема мощни радиостанции за поддържане на връзка между групите. Мога да предоставя една 2-3 местна 3,5 кг палатка (без гаранции за непромокаемост) и мога да потърся палатки под наем. Възможно е да опъваме палатките пред хижите и да се храним вътре, или да се навечеряме в хижата и опънем палатката край близко езеро.
Цена: всеки си плаща каквото изразходи. Опита ми показва, че за 10на дена отиват към 250 лв при нощувка по хижите. Транспорта е около 25 лв., нощувка на хижа – 10 лв., и каквото изядете. Ще си носим храна. При спане на палатка ще нося мощен бензинов котлон. При спане на палатки и скромно ядене сигурно може да се мине и за под 100 лв.
Ориентировъчен маршрут: гр. Сандански – м. Туричка черква (с такси) – х. Каменица (1ва нощ) – засл. Тевно езеро (2ра нощ) – възмощност за още един ден към х. Безбог – х. Дамяница (с разходка над нея, 3 или 4 та нощ) – слизане в гр. Банско – гр. Разлог – с. Добърско (5та нощ) – х. Македония (6та нощ) – х. Рибни езера (7ма нощ) – х. Грънчар (8а нощ) – х. Заврачица (9 нощ) – връщане през Боровец или (х. Белмекен – 10 нощ – и връщане през Костенец).
Долните 2 снимки са от живописното село Добърско на южния склон на Рила:
И още две снимки от Рила:
Един интересен поход, с интересно време и още по-интересна компания. Тръгваме към 8:20, събота, на 22 май 2010 г. от двора на УАСГ с чисто новото 30-местно бусче на УАСГ, което предлага екстри като видео. На отиване гледахме една шантава комедия, а на връщане едни ужасии с едни змии в самолет. Похода беше организиран от ст. пр. Мирослав Стоичков от катедра Физкултура като занятие за групите 1 и 2 курс спортуващи туризъм. Интересна гледка представляваше неделната сутрин, когато цялата група се е подредила около масата пред х. Мальовица, бута напред книжки за заверка, а Миро рови в тефтера и казва ти да или пък ти имаш още да отработваш
часове. Жалко, че не снимах.
Към 10 се стоварваме на паркинга под ЦПШ Мальовица и поемаме нагоре. След 40 мин. Миро спира и казва – „Погледнете върха, че сега се е отворил от облаците, а не е ясно после дали ще го видим (Снимката в ляво). За щастие върха го видяхме и по-нататък. Но времето даже преди обед беше силно променливо и облаците ту се отваряха ту пък гледката изчезваше.
Отлага се за 2015 г – може би… Не се събра група през 2010 – кризисна година (тъга). Може да се опитаме пред мусонно да го направим – май – юни. Следете инфото и питайте. Може да го направим малка групичка некомерсиално, така че да излезе съвсем ефтино. Така, че записвайте се и питайте от сега – местата са силно ограничени и няма да тръгна с хора, с които не съм качил поне Черни връх заедно от с. Драгалевци в темпо.
Отворете любимия си географски атлас и намерете онова малко парченце от индийските Хималаи, заклещено между границите на Непал, Китай и Бутан. Колкото е малко, толкова пък природата там се е развихрила и му е дала от всичко по-много – само в няколко десетки километра пищната субтропическа растителност плавно се превръща в строги катедрали от снежни върхове, опиращи в небето. Виждате ли на картата онази малка точица, обозначаваща третия по височина връх на планетата – Кангчендзьонга? Да, точно там, където според местните живее недостижима богиня. Представете си, че ден след ден, следвайки пътеката сред суровия, но пленително красив пейзаж, приближавате този уникален храм и вашето изкачване неусетно се превръща в поклонение, в пътуване към един от шедьоврите на Сътворението, но и към собственото ви Аз.
А сега затворете атласа. Имаме по-добро предложение! Не оставяйте това мимолетно видение да бъде просто поредната ви несбъдната мечта! Елате с нас в Сиким и изживейте своя истински досег с мощта на Природата в най-зашеметяващия и най-грандиозния й вид!
Забележителности:
Разбира се, в индийския щат Сиким ще срещнете всички чудеса на индийската култура, но истинското, неповторимо богатство на това малко бивше кралство, е невероятната му природа. Стотици видове птици – фазани, диви патици, яребици, и десетки видове бозайници, сред които мечки, червени панди, сребърни лисици и леопарди обитават тропическите гори на юг. Сиким е и истинска ботаническа градина – най-малкото заради 660-те вида орхидеи. На които съперничат по красота още толкова вида пеперуди. А от север този малък рай е обграден със зъберите на хималайските върхове, над които доминира най-източният осемхилядник – Кангчендзьонга (8 586 м). Турът прави обиколка из възхитително красивите подстъпи на върха сред ледници и изумрудени езера под страховитите шила на хребета Сингалила, като най-високата точка, до която достига е Гоечала – почти 5000 м!
Дата на заминаване: Октомври 2015
Вероятно аз ще го водя този маршрут.
Цена без сам. билет: 1555 BGN Включва вътрешен полет в Индия, нощувки, храна без 3 дена, местен водач с английски, български водач, транспортиране на багажа.
Самолетния билет до Индия в зависимост от момента на закупуване струва около 800 лв.
За по-подробно инфо с описание на маршрута ден по ден и какво точно включва цената:
Описание на маршрута със снимки:
http://www.himalayas-trekking-pictures.com/sikkim1.htm
Карта на Сиким с маршрута ни (трекинга на Канчендзьонга):
Powered by WordPress