Warning: Undefined variable $show_stats in /webroot/a/t/atequ001/primary/www/alpinism/wp-content/plugins/stats/stats.php on line 1384

Георги Р. Иванов Сайт за добрия здравословен живот и планинарството

18.10.2010

Първа практика на курса за Планински водачи 2010 г., Централна Стара планина, 15 – 17.10.2010 г.

Това е първоначалното описание на 3дневния ни поход, който свърши вчера. Снимките (1600 пиксела) съм ги качил на моя адрес в Пикаса тук: http://picasaweb.google.com/George.the.Big.Ship/StaraPlaninaKursut2010#

Тъй като този поход ми подейства изключително добре да възстановя изключително стресираната ми психика и физика (2 седмици кръвно 165/110 при максимална доза съдоразширяващи за високо кръвно; пулс в покой около 75 при нормално от 55) използувах няколко снимки в категорията Лични тук (с кликане се разтягат последователно както и тук до 5000 пиксела): http://at-equipment.com/alpinism/archives/155 Надявам се, момичетата да ми простят, че използувам снимките им за лични цели!

Тъй като довечера ще бъде разборът за последния ден на похода, в която последна част ми беше поверено да водя група от височина 1550 м. н. в.  до прибирането ни в гр. Карлово на 450 м. искам да изкажа благодарността си на групата, че нямаше опити някой да ми се меси в работата или да излиза пред мен. И най-вече, че в тъмното слязохме в Карлово като един – разликата между първия и последния в групата беше под 1 мин! Имам и някои забележки, особено по отношение на бавното тръгване след почивките, но това е обяснимо в тази ситуация (умора, гледки,..). ВЕЛИКОЛЕПНИ СТЕ!!!

В този постинг ще засегна повече физиологията на преходите в планината, разгледани като последователни тренировъчни дни, не защото не ми е по-интересно да пиша за преживяванията, гледките, вятъра в косите, чудесната група и още по-чудесните вечери, а защото физиологията на тренировките и на ходенето в планината са ми хоби в хобито. Ходя с най-съвършенния в момента тренировъчен компютър на китката си: Suunto t6c – http://www.suunto.com/en/Products/Heart-Rate-Monitors/Suunto-t6c/Suunto-t6c-Fusion/ – „спортната лаборатория на китката ви“. Този часовник не само мери пълсът на сърцето, но и неговата вариативност – времето между два удара на сърцето варира в милисекунди. От там се определя една много важна физиологична характеристика на физическото натоварване ЕРОС – Excess Postexercise Oxygen Consumption. Грубо казано това показва колко е кислородния дълг, който тялото е натрупало в резултат на интензивно продължително физическо усилие. Съобразно личните параметри (тегло, възраст, брой часове тренировки на седмица) се определя тренировъчния ефект ТЕ на дадена тренировка по скала от 1 до 5,9. Между 1 и 2 – възстановяваща тренировка; между 2 и 3 – поддържаща формата тренировка; между 3 и 4 – подобряваща формата тренировка; между 4 и 5 – силно подобряваща формата тренировка (трябва да се правят поне през ден с възстановителен ден помежду им); над 5 – червената зона – работа почти изцяло в анаеробен режим (трябва да се избягва за моите цели в туризма, опасност от контузии, разболяване и претренираност). Данните за ЕРОС и ТЕ ги гледам в реално време на часовника ми (пулсът се мери чрез един колан с 2 електрода под гърдите ми и се прехвърля по радиовръзка към часовника).

Това отдолу са графиките на Ден 1 – нощтното качване нагоре от гр. Карлово към х. Равнец. Кликнете върху картинката, за да я видите цялата. Отгоре е кривата на пулсовата ми честота в удари/мин. По средата е ЕРОС в ml/kg на фона на ТЕ, а отдолу е надморската височина. По абсцисата е времето, за което сме се движили – 2:50 часа. Тренировъчния ефект е 4,3 – много висок при положение, че предния ден бях на тренировка по Таекуондо и още след 40 мин. загрявка ТЕ беше 3,6. И това след като 2 месеца си бях дал пълна почивка от тренировки след като се разбра, че не можем да съберем групи и за Алпите и за Хималаите. При това, аз като видях, че ЕРОС ми стана 140 спрях и поисках почивка. Първият ден в планината е ден за вработване на организма и е напълно погрешно това да е най-трудния ден от физиологична гледна точка. Втория ден ТЕ беше 3,6, а третия ден – 3,3. Разбирам, че беше тъмно, че се мокрехме, но мъдрите хора винаги мислят за следващия ден и за връщането! Тук изобщо не коментирам, че тръгнахме бързо, че нямаше почивки за хапване и пиене на вода, че се разнасяше алкохол…

За да се разберат данните трябва да кажа основните ми физиологични параметри, свързани с пулсовата честота: максимална пулсова честота – около 185; анаеробен праг на 2000 м.н.в.(измерен като средната стойност на пулса при максимално усилие, което аз мога да поддържам в рамките на 1 час ходене – измерен на изпита ми за курса през 2009 г.) – 172; пулс в покой (сутрешен пулс, измерен като отворите очи) – 54. Пулсът в покой и особено анаеробния праг, който е 93% от максималния ми пулс и то на височина (анаеробния праг намалява с увеличаване на надморската височина) показва, че съм изключително добре аеробно трениран. Максималната пулсова честота намалява с възрастта и е нещо, което не подлежи на тренировка.

Ден 1. гр. Карлово – х. Равнец (1260 м.н.в.). Среден пулс – 148 удара/мин. Максимален – 167 – висок, някъде около анаеробния ми праг. Максимален ЕРОС – 141 ml/kg. Вижда се, че като го достигнах поисках почивка и пулсът и ЕРОС започнаха да спадат. ТЕ 4,3 – много висок като за първи ден. Изразходване на енергия – 1800 kcal.

Ден 2. Х. Равнец – разклон Петолъчката – вр. Хайдут тепе – заслон под вр. Ботев (2045 м.н.в.).  ТЕ – 3,5. Среден пулс – 130 удара/мин. Максимален ЕРОС – 70 ml/kg. Изразходвана енергия – 2900 kcal. На моменти, при спиране за почивка съм спирал пулсомера, което е отбелязано с червените точици отдолу.

Ден 3. Засл. Ботев – по билото на запад вр. Жълтец – Костенурката – спускане към синята маркирана пътека за х. В. Левски (1350 м. н. в.), след което спрях пулсомера. За съжаление, изглежда паметта е свършила, а аз не съм чул сигнала и записът е само в началото. Но ТЕ беше 3,3.

13.10.2010

Файлове за трейнинга за Атомно силова микроскопия с Наноидентация.

Filed under: Наука — Жоро @ 11:27

Това отдолу е презентацията ми от април месец в Института по Механика – БАН. Озаглавена е: „Атомно силова микроскопия (АСМ): принцип на работа; възможности на микроскопа на Ambios; мои резултати.“ Съдържанието е следното:

1.Принцип на работа на АСМ. 2.Видове АСМ – топография, сили на триене, магнитни сили, електрически сили, еластичност. 3.Апаратурна реализация на АСМ. 4.Примери: 5 типа АСМ приложени към органични монослоеве от флуоресцентно маркиран фосфолипид. 5.Съвместно изследване на монослой с АСМ и  FLIM (Fluorescence Lifetime Imaging Microscopy). 6.Изследване на 30 nm обвити феро частици. 7. Изследвания на полупроводникови образци.

AFM-Presentation-2010-Ambios

Освен това за трейнинга ви моля предварително внимателно да прочетете 4та глава от ръководството за работа с Амбиос АФМ, озаглавена: Intermittent Contact Imaging. От тези 15 стр. не ви трябва всичко да знаете, а всички важни неща всеки ще ги направи сам стъпка по стъпка. Ако се затруднявате, мога да напиша едно кратичко ръководство какво се прави стъпка по стъпка. Не планирам да тренираме сега режима BB Wavemode накрая на главата. За да го разберете него трябва да прочетете нещо и от гл. 3. Другите режими на работа планирам да ги отработим при следващ трейнинг, когато оправим проблемите с електрическия шум на АФМа. Отдолу е линка към ръководството:

QScope Manual

Написал съм допълнително ръководство как да се процедира при смяната на пружината, което ви пращам по мейлите. Освен това, видеокамерата се стартира от Софтуера за Наноиндентора, а с бутона на АФМ софтуера може само да се регулира интензивността на осветяване на образеца със светодиодите в главата. Грубото движението на острието и подложката се извършва също от софтуера на Наноиндентора.

Powered by WordPress